Src Belgesi Nedir?

Ticari taşıt kullanan sürücüleri , psikoteknik ve src belgesi olmadan araç kullanmaları yasaktır. Bu olmadan araç kullanan sürücülere denetimle ilgili kuruluşların personelleri tarafından idari para cezası uygulanır.Cezaya maruz kalmamak için mutlaka src belgenizi alınız. Bu belgeyi almak için mutlaka T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yetki verilmiş olan Mesleki Yeterlilik Eğitim Merkezlerini tercih ediniz. 2016 yılı itibari eğitimde derslerin tamamına katılma zorunluluğu getirilmiş olup, derste olmayanların kaydı bakanlık tarafından iptal edilmektedir. Ancak 2017 yılı itibari ile mesleki yeterlilik eğitimleri Milli Eğitim Bakanlığına devir olduğu için artık devamsızlık özel öğretim kurumları yönetmeliğine göre şekillenmiş olup onan yine eskiden olduğu gibi 1/5 olarak düzenlenmiştir.

Forklift Ehliyeti 11 Haziran 2016 tarihinde yapılacak olan src belgesi sınava girebilmek için yetkili eğitim kurumlarından 10 Nisan 2016 saat 21.00′ e kadar eğitimlerini tamamlayan kursiyerler sınav başvurularını yaparak Halk Bankasına altmış Türk Lirası yatırarak bu sınava girmeye hak kazanabileceklerdir. Sınav yerlerinizi öğrenmek için e-devlet şifrenizle beraber www.turkiye.gov.tr adresinden edinebilirsiniz.

Sınav sonuçları
10 Şubat 2018 Tarihinde yapılacak olan src sınav sonuçları 12 Şubat 2018 tarihinde açıklanacaktır.
Src belgesi sınav yerleri
10 Şubat 2018 tarihli src sınav yerleri 07 Şubat 2018 tarihinde belli olacaktır. Sınava girecek olan kursiyerlere şimdiden başarılar dileriz.
Sınav soruları
Src belgesi sınavında çıkmış olan sınav sonuçlarını görmek için buraya bakabilirsiniz>> 30 Haziran 2012 src 4 sınav soruları
Src belgesi nasıl alınır?
Bu belgeyi almak için öncelikle yetkili bir kuruluşa başvuru yapmanız gereklidir. Ve başvuru yaptığınız kursun vermiş  olduğu eğitimleri tamamlayarak Milli Eğitim Bakanlığının yapacak olduğu sınava girmeniz gerekmektedir.
Src Belgesini kimler verir?
Src belgesini Milli Eğitim Bakanlığının yetki vermiş olduğu kurum ve kuruluşları tarafından verilir. Bu kurumların adı Ulaştırma Hizmetleri Mesleki Eğitim ve Geliştirme Kursu olarak geçer. Dikkat! bu belge sürücü kursları tarafından verilmemektedir.
Src belgesini kimler alır?
Mesleki yeterlilik belgesini ticari taşıt kullanan şoförler alır. Örneğin, kamyon, kamyonet gibi eşya-kargo taşımacılığı yapan, otobüs, minibüs gibi yolcu taşıyan araçları sevk ve idare eden kişiler alır.
Src belgesi nedir?
Src belgesi mesleki yeterlilik belgesidir. Sürücünün sessiz harflerinden oluşmaktadır. Ve ticari araç kullanma belgesidir.
Src sınavını kimler yapar?
Src sınavını Milli Eğitim Bakanlığı ile ilgili genel müdürlük tarafından yapılır
Src sınavında kaç soru var?
Src belgesi sınavlarında toplam 40 soru vardır. Her sorunun değeri 2 puan olup, yapılan sınavlarda başarılı olmak için en az 28 soruya doğru yanıt vermeniz gerekmektedir.
Src belgesi sınavında geçme notu kaç?
Src belgesi sınavında geçme notu 100 puan üzerinden değerlendirilir. Geçme notu 70 puandır.