ilk yardım sertifikası

M TÜRÜ YETKİ BELGELERİ

M Türü Yetki Belgeleri Nedir?

(10) M türü yetki belgesi: Tarifeli olarak ticari amaçla kargo işletmeciliği yapacak gerçek ve tüzel kişilere verilir. Faaliyetin şekline göre aşağıdaki türlere ayrılır:

M Türü Yetki Belgeleri

M Türü Yetki Belgeleri

M1 yetki belgesi nedir?

  • a) M1 yetki belgesi: İliçi kargo işletmeciliği yapacaklara,

M1 yetki Belgesi, ilde tarifeli ticari kargo operasyonları gerçekleştiren kişilere veya firmalara verilen bir belge türüdür. Yük, yolcuların eşyaları hariç, bir taşıma aracına yüklenen yükü ifade eder. Taşımacılık, insanların, eşyaların ve iletişim bilgilerinin avantajlı bir şekilde ekonomik, hızlı ve güvenli bir şekilde taşınmasını, tarifeli kargo taşımacılığı ise, yükün kargonun gönderildiği işletmecinin merkezinin, şubesinin veya acentesinin bulunduğu yerleşim yerleri arasında düzenli olarak taşınmasını ifade eder. önceden belirlenmiş bir ücret tarifesine göre kabul edilir veya dağıtılır. öyle Ücret Tarifesi tarifeli yük taşımacılığı için geçerlidir. Tarifeli yolcu ve yük taşıma tarifelerinin Ulaştırma Bakanlığından izin belgesi sahipleri tarafından bilindiğine dair belge alınması zorunludur. Hat taşımacılığı faaliyetlerinde bulunan kimlik bilgisi sahipleri, mücbir sebep halleri dışında, belirtilen taşıma hattına ve rotasına uymalıdır. Bakanlık bir genelge ile tarifeli eşya taşımacılığı için kendi araç sayısına bağlı olarak tahsis edilecek taşıma hattı sayısını belirledi. Yük taşımacılığında planlı bir faaliyet zorunluluğu sadece 31 Aralık 2014 tarihinden itibaren hedeflenmektedir.

M2 yetki belgesi nedir?

  • b) M2 yetki belgesi: Yurtiçi kargo işletmeciliği yapacaklara,

M2 Yetki belgesi tarifeli olarak ticari amaçla yurtiçi kargo işletmeciliği yapacak gerçek ve tüzel kişilere verilen belgedir.

M2 yetki belgesi Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından verilir.

M3 yetki belgesi nedir?

  • c) M3 yetki belgesi: Uluslararası ve yurtiçi kargo işletmeciliği yapacaklara, 10 verilir.

M3 yetki belgesi Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı´ndan alınır.

M3 yetki belgesi, tarifeli olarak ticari maksatla uluslararası ve yurt içi kargo işletmeciliği yapacak gerçek ve tüzel vergi mükelleflerine verilen belge türüdür.

İlginizi Çekebilir: N TÜRÜ YETKİ BELGELERİ

Src Belgesi

Leave a Reply