ilk yardım sertifikası

Gabari Nedir? Gabari kısıtlaması nedir?

Gabari Nedir?

Gabari

Yüklü veya yüksüz araçların uzunluk, genişlik ve yüksekliklerinin azami sınırlarını belirleyen ölçüleri ifade eder.

Gabari kısıtlaması nedir?

Genellikle belirli nedenlerle araçların yüksekliğini ve genişliğini sınırlama uygulamasıdır. Genellikle üst geçit, tünel veya köprü bulunan yollarda kullanılan gabari sınırlaması, araç ve sürücü güvenliğini sağlamayı amaçlar.

Karayolları üzerindeki üst geçit, köprü ve tünellerin genişlik ve yükseklikleri değişkenlik gösterebilmektedir. Bu yapıların bulunduğu güzergahı kullanan kamyon, kamyon gibi büyük araçların yükseklik ve genişlik ölçüleri olası tehlikelerin önlenmesi açısından önemlidir.

Mesafe sınırlaması ile yolu kullanacak araçların maksimum genişlik ve yükseklikleri hakkında bilgi verilir. büyük boy sınırı kullanılır; Yola, üst geçide, köprüye veya tünele göre değişir. Bu kısıtlamaya bağlı olarak sürücü güvenli bir şekilde yolculuğuna devam eder veya alternatif bir rota kullanır.

Mesafe sınırlaması sayesinde yüksek ve geniş araçlar uyarılarak olası tehlikeli durumlar ve kazalar önlenir. Aracın, sürücünün ve diğer sürücülerin ve aynı yolu kullanan araçların güvenliği garanti altına alınmıştır. Serbest bırakma sınırlaması, işaretler ve işaretlerle belirtilir.

Gabari işareti

Mesafe işaretleri, sürücüleri mesafe kısıtlamalarına karşı uyarmak için kullanılır. Tünel, üst geçit, köprü gibi yerlerin yakınına yerleştirilir. Bu sayede sürücüler karşıdan karşıya geçmeden önce kısıtlamalar konusunda bilgilendiriliyor. Sürücü bilgi sahibidir ve yolu kullanmanın uygun olup olmadığına karar verir.

Tünel, köprü ve üst geçitlerden geçmeden hemen önce girişlerde izin kısıtlamasını gösteren izin levhaları bulunmaktadır. Sürücünün kolayca fark edebileceği şekilde yerleştirilmiştir. Bu yolu kullanmasına izin verilen araçların maksimum yükseklik ve genişliklerini sürücüye bildirmeyi amaçlar. Özellikle tır ve tır gibi araçlarda gümrük izni ve tabelalar büyük önem taşımaktadır. Sürücünün sınır bilgilerine göre yola devam edip etmeme konusunda doğru karar verebilmesi için sürücünün taşıdığı yük ile birlikte güncel enlem ve yükseklik bilgilerine de sahip olması gerekir.

Açma saclarının üzerindeki ölçülere mutlaka dikkat edilmelidir. Aşırı ölçülerdeki araçlar yola devam ederse tehlikeli durumlar ve kazalar meydana gelebilir. Onay işaretleri, yolda kullanılacak araçların sahip olabileceği maksimum yükseklik ve genişlik değerleri hakkında bilgi verir. Yerden yükseklik sınırlaması ile, araç sürüş sırasında belirtilen boyutlardan daha yüksek veya daha geniş olmamalıdır.

Twitter Adresimiz : twitter.com/srcbelgesi123   

Leave a Reply